Návod na pěstování sloupových třešní

5 let starý stromek odrůdy Samba.

Udržet a natvarovat třešně do malých sloupových tvarů je možné pouze za použití velmi zakrslých podnoží Gizela 5. Tyto podnože udrží i v dospělosti stromek do výšky pouze 2,5-3,5 m. Samotné stromky musí být již ze školky pěstovány na terminál (špičák). Očka odrůdy bývají naštěpována 20-30 cm vysoko, protože čím vyšší je podnož, tím více ovlivňuje naštěpovanou odrůdu. Je velmi důležité, aby byly stromky nasázeny stejně hluboko jako rostly ve školce. Pokud se nasadí hlouběji, často až po místo očkování, hrozí omezení vlivu zakrslé podnože a zakořenění naštěpované odrůdy. Při velmi hlubokém nasázení může dojít k úhynu stromku vlivem přelití. V prvním roce po výsadbě často nevyraší všechna očka a stromky vyholují, v pozdějších letech se stromek snaží "prázdná místa" zaplnit a větve obrůstají. Boční větvičky, které rostou je potřeba zakracovat během celé vegetace na délku maximálně 20-30 cm postupně jak narůstají. Nejdůležitější je to v průběhu května a června, v r. 2015 jsem poprvé zaštipoval již 15. května (viz následující foto). Větvičky se dále větví a zaštípnutí je nutno zopakovat. Takto se i podpoří tvorba květních pupenů na příští rok. Po nástupu plodnosti se intenzita růstu zmenšuje, pouze se zakracují přerůstající větvičky. Pokud se řez zanedbá a větve narostou do délky až 1 m, je nutné nekompromisně větve zakrátit a udržovat v uvedené délce. Přerůstání větví bývá velmi časté v horní části stromku. Takto udržujeme větvičky do max. délky 50 cm včetně rozvětvení, tak aby celková šířka stromku byla kolem 1 m. V pozdějších letech je nutné vystřihávat přehuštěné, odumřelé a nemocné větve. Sázíme 1-1,2 m od sebe tak, aby byl dostatečný přístup slunce do celé korunky.    

Boční větvičky sloupových třešní těsně před zaštípnutím na délku 20-25 cm (foto kolem 15. května 2015)

Boční větvičky sloupovitých třešní před zaštípnutím

Boční větvičky po zaštípnutí, odstraní se pouze vrcholek výhonku. Během léta se větve dále rozvětví, pokud dosáhnou délky 15-20 cm, je nutno zaštípnutí zopakovat.

Boční větvičky sloupovitých třešní v průběhu léta

Výživa a hnojení

Pro dobrý vývin plodů a především zdravý růst stromků je potřeba i kvalitní hnojení. Používáme a doporučujeme velmi kvalitní bezchloridové hnojivo YARAMILA COMPLEX. Kvalitním hnojením a výživou zabezpečíme i lepší odolnost proti houbovým chorobám, především v jarním období. Dávkování je na obalu hnojiva. Velmi vhodné je přihnojovat kompostem, kolem stromků mulčujeme listím a posekanou trávou. Nejenže se udržuje vyšší vlhkost v půdě, ale dostává se do půdy i velmi důležitý humus.  

Choroby a škůdci

Každá plodina má plejádu škůdců a chorob. V případě brzkého, chladného a deštivého jara může mít nástup houbových chorob fatální důsledky především u mladých stromků. Nejčastější choroby jsou moliniová spála, suchá skvrnitost listů (dírkovitost), skvrnitost listů třešně a višně (Blumeriella jaapii). V případě deštivého počasí v době dozrávání třešní bývá i moliniová hniloba plodů. Ze škůdců jsou nejčastější mšice a vrtule třešňová - klasická červivost třešní. Nástup mšic bývá brzy po vyrašení listů, mšice jsou velké, černé a dokážou ve velmi krátké době zdeformovat rostoucí listy a letorosty. Larvy vrtule třešňové způsobují červivost třešní, plody v konečné fázi, kdy larvy vyžerou značnou část plodu, jsou napadány molinovou hnilobou a zplesniví často celé trsy.

 

Chemická ochrana

Přestože spousta pěstitelů odmítá jakoukoliv chemii, některé zásahy a ošetření jsou nezbytné. Při dodržení návodu a ochranných lhůt, se není třeba obávat negativního vlivu. Proti výše uvedeným chorobám se aplikuje přípravek Horizon, Talent dle návodu na příbalovém letáku. Proti mšicím se aplikuje přípravek Calypso nebo Mospilan. Přípravky proti mšicím je možné přidat k přípravku proti houbovým chorobám, zabrání se tím preventivně ranému nástupu mšic. V případě pozdějšího napadení je nutné postříkat co nejdříve, aby došlo k co nejmenšímu poškození stromků. Proti červivosti třešní je rovněž přípravek Calypso nebo Mospilan. Rané odrůdy třešní většinou červivé nejsou, ale pozdní dokážou zdecimovat úplně. Problémem bývá: kdy stříkat? Jednoduchou pomůckou je, že vrtule nalétává tehdy, když v dané pěstitelské lokalitě začíná kvést černý bez. Ochranná lhůta je 14 dnů. Velmi podrobné informace jak a co ošetřovat jsou na profesionálním webu www.agromanual.cz.

Takto pěstujeme třešně již 8 let a zapěstované stromky je možné shlédnout v naší prodejně v Lipníku nad Bečvou (viz foto). Výnos je 3-5 kg kvalitních třešní a může být i více. 

Přehled odrůd, které jsme otestovali a vybrali do nabídky. Sklizeň se dá rozložit od konce května (odrůda Rita) až po první polovinu srpna (odrůda Sweet Heart). Takto si můžeme zajistit kvalitní třešně po celou sezónu na ploše, která byla dříve zabrána jedním stromem.

 

RITA - velmi raná odrůda, v roce 2012 vykazovala vysokou odolnost vůči mrazu v době květu, zralost v prvním až druhém třešňovém týdnu, tzn. že nepodléhá červivosti. Velmi kvalitní odrůda.

CELESTE - raná odrůda, samosprašná, velmi kvalitní novější odrůda s velkými plody, dozrává v druhém až třetím třešňovém týdnu, nepodléhá červivosti.

SAMBA - středně zrající kvalitní odrůda, dozrává ve 5.-6. třešňovém týdnu.

LAPINS - středně zrající odrůda, samosprašná, dozrává v 6.-7. třešňovém týdnu.

REGINA - pozdní, velmi kvalitní odrůda, dozrává v 7. třešňovém týdnu.

KORDIA - jedna z nejkvalitnějších odrůd třešní, pozdní, po vyzrání velmi tmavá, dozrává v 7. třešňovém týdnu.

CARMEN - středně pozdní odrůda,zraje 4-5 třešňový týden, vyznačuje se velkými a kvalitními plody, které v roce 2013 vyzrály na velikost až 32 mm a váhu 15-16 g.

SWEET HEART- nejpozdější třešeň, kvalitní velké třešně, samosprašná. Dozrává v 7-8 třešňovém týdnu. 

*Třešňový týden je termín, který označuje dobu zrání plodů a je v každé lokalitě jiný. Pokud odrůda Rita, která zraje na jižní Moravě již kolem 20. Května, na Vysočině bude zrát třeba kolem 15. června. Tyto termíny jsou odlišné podle nadmořské výšky a podle roku nástupu vegetace. Od toho se odvozuje dozrávání  ostatních odrůd.

 

CENA PROSTOKOŘENÝCH (VYORANÝCH) STROMKŮ je 290 Kč, zasíláme je na dobírku v době vhodné k sázení na jaře (přibližně od 15.3. do 20.4. a na podzim od 1.11. do 30.11. podle klimatických podmínek).

Osobní odběr v naší prodejně anebo na zahradnických výstavách.

 

Záznamy nebyly nalezeny.