Fólie

FOLIOVNÍKY NOVĚ A EFEKTIVNĚ 

Problémem mnoha zahrádkářů je jarní příprava foliovníku, především jeho potažení vhodným druhem folie, která by vydržela bez poškození alespoň 2 sezóny. Snahou každého zahrádkáře je potáhnout konstrukci pokud možno jedním kusem folie, aby dosáhl co nejlepší průchodnosti světla a zajistil podmínky pro fotosyntézu rostlin.

 

Letní zahraniční výrobci folií určených pro zahradnictví se zabývají problematikou vývoje a výroby plastikových filmů pro foliovníky. Mezi ně patří také přední izraelský výrobce – firma GINEGAR, která přichází na čs.trh prostřednictvím svého čs. zástupce. Výrobky firmy Ginegar jsou ověřeny používáním nejen v Izraeli, ale také v USA, Austrálii a zemích Západní Evropy, tedy i v zemích s obdobnými klimatickými podmínkami, jako má ČR. Hlavní vlastností folie je pevnost, za ní následuje trvanlivost, a především odolnost proti UV záření. Této vlastnosti je dosaženo přidáním stabilizátorů, díky nimž se životnost klimatickými podmínkami (slunce, vítr, déšť, mráz apod.) namáhané folie prodlužuje na 10 let i více let.

Vědci se však snaží o dosažení dalších vylepšení. Příkladem je UV stabilizovaná folie s efektem "antifogging". Na vnitřní straně této folie se netvoří kapky, srážením vzniklá vlhkost stéká po stěnách foliovníku a vzniklé kapky z folie nepadají na rostliny, jejich listy zůstávají suché a dochází k omezení výskytu zvláště houbových onemocnění rostlin i k jejich menšímu mechanickému poškozování. Folie zůstává čirá a zajišťuje max. přenos světla, což umožňuje lepší průběh fotosyntézy a vyšší výnosy. Na vyšším stupni vývoje se nachází tzv."termické" folie, které kromě stabilizace proti UV záření a "antifogging" efektu disponují absorbérem infračerveného záření, který zabraňuje úniku tepla z foliovníku. Použitím této folie dochází ke zvýšení a urychlení sklizně. Teplota vzduchu ve foliovníku, především v ranních hodinách, je v průměru o 3 – 4 °C vyšší.

Všechny výše uvedené vlastnosti se podařilo spojit a vyrobit tak materiál s velmi vysokou užitnou hodnotou a přijatelnou cenou, jak pro drobné zahrádkáře, tak i pro zahradnickou výrobu. Po osmiletém testovaní této folie můžeme konstatovat, že všechny parametry, které uváděla izraelská firma, se plně potvrdily. Životnost folie, původně uváděná na 3 roky, se v našich podmínkach s nižším UV zářením prodlužuje min. na 10 let. Mnoho spokojených zákazníků, kteří pod touto folií pěstují již několik let je důkazem o vynikajících vlastnostech tohoto materiálu.

 

 

FÓLIE GINEGAR - MODERNÍ TECHNOLOGIE NA NAŠE ZAHRADY
(tento článek byl uveřejněný v časopise Zahradkář č. 12/2000)

Již před sedmi lety jsme měli možnost se seznámit s polyetylenovou folií na foliovníky izraelské firmy GINEGAR. Velmi dobré zkušenosti, vysoké parametry a dlouhá životnost je předurčující k použití pro profesionální zahradníky, zelináře, ale i pro širokou zahrádkářskou veřejnost. Na trhu jsou často nabízeny folie slibující dlouhou životnost,ale praktické pěstitelské zkušenosti bývají většinou jiné.

Fólie Ginegar je typem třívrstvé folie nové generace. Vnější vrstva obsahuje velké množství UV stabilizátorů, které zabraňují rozpadu polyethylenových řetězců a udržují fólii po dlouhou dobu mimořádně pružnou. Prostřední vrstva obsahuje ethylvinyl acetát, který snižuje prostup tepla přes fólii až o 20%. To způsobuje pomalejší ochlazování v noci, teplota uvnitř fóliovníku je o 2 až 4 stupně Celsia vyšší než u fólií, které tuto vrstvu nemají. Třetí vnitřní vrstva zabraňuje srážení vody do kapek, voda po vnitřní straně stéká jako po skle dolů a zakapávání je minimální, což chrání rostliny před zvýšeným výskytem houbových chorob.Tato vlastnost se projeví především u velkoplošných foliovníků při brzkém jarním a pozdním podzimním pěstování.

Fólie je celkově velmi měkká, pružná, stářím nekřehne a nepraská ve švech, což je časté u běžných fólií. Původně jsme fólii zakoupili jako tříletou, se stejně dlouhou zárukou. K našemu milému překvapení, a jistě to těší i další pěstitele, kteří již tuto fólii používají, každý rok životnost prodlužujeme. Na menší ploše ji používáme již 7 let, ale hlavní pěstitelskou plochu - asi 1000 m2 máme bez poškození a celoročně (bez podzimního uklízení) potaženou již 6 let. Pravděpodobná životnost bude až 10 let! Fólie je stále velmi pružná a po celou dobu životnosti si udržuje vysokou propustnost světla. Fólie je zdravotně nezávadná a je výhradně určená pro zemědělské účely.

Vysoká životnost fólie je zaručena na pozinkovaných konstrukcích, jiné konstrukce musí být natřeny bílou akrylátovou (latexovou) barvou. Konstrukce nesmí být natřená olejovou barvou nebo barvou obsahující organická rozpouštědla. Nevhodné jsou i PVC materiály jako jsou např. klouby foliovníků, trubky, hadice na konstrukci. Při styku fólie s PVC dochází k předčasnému stárnutí a rozpadu fólie. Vysoká propustnost světla 88 % a snížená propustnost tepla nezanedbatelně zvyšuje výnos. Testováním tří druhů fólie na zelinářské farmě ve Vranovicích u Hustopeč na jižní Moravě byly výnosy paprik na ploše 28x6 m o 150 kg vyšší ve prospěch fólie Ginegar, což je o téměř jeden kg na metr čtvereční více. Jistě k tomu není potřeba nic dodávat. Hitem poslední sezony je fólie Ginegar ANTI VIRUS, kterou již rovněž testujeme u několika zákazníků. Podle údajů výrobce tlumí výrazně vývoj hmyzu, zejména mšic, třásněnek a molic, a tím by se omezilo nutné chemické ošetřování. Velmi dobré zkušenosti jsou s další novinkou firmy Ginegar- mulčovací fólií.

Mulčovací fólie v barvách stříbrné, hnědé, černé a červené barvy jsou určeny podle druhu plodiny. Veškeré informace o výrobcích firmy Ginegar podáme písemně, telefonicky nebo osobně. Velmi rádi Vám sdělíme naše dlouholeté zkušenosti s těmito materiály. V případě zájmu čtenárů a redakce můžeme tyto zkušenosti, včetně fotografií publikovat.

Fólii Ginegar dodáváme o rozměru 5x6 m nebo 5x7,5 m nebo v jakýkoliv rozměr šíře 6m, 12m a 15 m až do délky 50m v jednom kuse bez svařování.

Fólii Ginegar je možné zakoupit pouze u naší firmy, firma Ginegar nevyrábí fólii v licenci v žádné z okolních zemí.


Mnoho úspěchů v pěstování pod fólií Ginegar přeje M. Chovanec
Zahradnictví Chovanec Lipník nad Bečvou.

 

FÓLIE GINEGAR
(tento článek byl uveřejněn v časopise Receptář č. 1/2001)

S folií na foliovníky Ginegar, jsme se setkali poprvé již před sedmi lety. Přední izraelský a světový výrobce zemědělských fólií vyrábí fólii nové generace - třívrstvé fólie. Vrchní vrstva obsahuje látky pohlcující ultrafialové záření.
Toto záření způsobuje stárnutí a rozpad fólie, střední vrstva obsahuje etylvinylacetát, který snižuje až o 20 % tepelné vyzařování do prostoru, vzduch ve foliovníku je tak o 2 až 4 stupně Celsia teplejší. Hlavně v jarních měsících je to velmi potřebné a značně to urychluje sklizeň. Vnitřní vrstva zabraňuje srážení vody do kapek, voda stéká po vnitřní straně jako po skle. Voda tak nezakapává na rostliny, a tím se snižuje výskyt houbových chorob.

Prvním rokem jsme fólii použili na zateplení skleníků jako druhou vrstvu pod sklo přes zimní období. Fólie má propustnost světla 88 %, takže snížení množství světla bylo nepatrné v porovnání s úsporou tepla. V zatepleném skleníku byly teploty o 5-7stupňů Celsia vyšší než v nezatepleném, úspora tepla činila až 40 %! Životnost fólie pod sklem, kde téměř není ultrafialové záření je hodně nad 10 let. Na léto je možné ji sundat, při ponechání mírně stíní a rostliny pod sklem tolik nepálí slunce.

Před šesti lety jsme zakryli necelých 1000 m čtverečních foliovníků, fólie je i po těchto 6 letech nepoškozená.
Vysoká propustnost světla po celou dobu životnosti je zárukou vysokých výnosů, fólie se nezapráší tak jako tkané folie.
Při instalování druhé vrstvy fólie do fóliovníků na pomocnou konstrukci je možné tyto fóliovníky přes zimní období i vytápět.
Pro ty, kteří pochybují - dáváme písemnou záruku 5 let! A mnoho dobrých rad a zkušeností za 10 let práce s fólií Ginegar.
 
Na závěr výsledek pěstování paprik pod třemi různými fóliemi - pod fólií Ginegar se urodilo na ploše 6x28 m o 150 kg paprik více. Tyto vynikající užitné vlastnosti a hlavně vysoká a prověřená životnost fólie řadí fólii Ginegar mezi nejlepší výrobky této kategorie na našem trhu.
Fólii Ginegar je možné zakoupit pouze u naší firmy, nedodáváme obchodníkům a firma Ginegar nevyrábí fólii v licenci v žádné z okolních zemí.
 
 
FÓLIE SUNSELEKTOR BLUE
( tento článek byl uveřejněn v časopise Naše krásná zahrada v r.2000)
 
 
Profesionální fólie firmy Ginegar, sun selektor clear zaujala významné místo na našem trhu pro vysoké užitkové vlastnosti a mimořádnou dlouhoutrvanlivost. Životnost až 10 let, které dosáhla u produkčních fóliovníků našeho zahradnictví, se nedala srovnat s žádnou fólií dostupnou na trhu. Po dvou letech testování uvádíme na trh novou barevnou fólii v modré barvě pod obchodním názvem SUN SELEKTOR BLUE ANTIVIRUS. Přísady a barviva snižují a redukují množství škodlivého hmyzu, největší útlum byl zaznamenám u třásněnek a mšic, omezení výskytu působí i u molic a svilušek. Fólie nezamezí náletu škodlivého hmyzu, ale v následujících generacích silně omezuje jeho vývoj a sníží tím potřebu ošetření. Rovněž snižuje rozvoj plísně šedé a okurkové. Modrá barva způsobuje, že část světla, která je pro rostliny méně přijatelná, je přeměněna na vlnovou délku, kterou rostliny lépe využívají k fotosyntéze. Fólie je určena nejen pro profesionály, pro které byla odborníky vyvinuta, ale prostřednictvím naší firmy je dostupná široké zahradkářské veřejnosti. Svou dlouhou životností snižuje pracnost každoročního obměňování fólie.
 
 
 
ZÁRUKA 5 LET
ŽIVOTNOST 8-12 LET PODLE MÍSTNÍCH PODMÍNEK