Šlechtění převislých meruněk

Šlechtění převislých meruněk – první nápad ve šlechtění meruněk byl právě tento. Asi před 11 lety mně kamarád věnoval kultivar asijské meruňky Prunus mume pendula. Velmi se mi líbí převislé kultivary především okrasných stromů, ale tady ta překonala vše, i známé sakury. Jedná se o překrásnou dřevinu, která vykvétá jako první jarní kráska. V roce 2016 kvetla od 1. března až do konce března tisíci jemně růžových květů. Ráno běžně dosahovaly teploty kolem -5°C a vůbec nedošlo k poškození květů, dokonce dozrály i nějaké plody. Celý březen budila zájem našich zákazníků při nákupu ovocných stromků. Při hledání informací na internetu o této překrásné dřevině jsem narazil na opravdu zajímavé věci. V Evropě je známo několik kultivarů klasicky rostoucích stromu prunus mume. O převislé formě ,, pendula“nebyla ani zmínka. Ovšem na čínských serverech už bylo informací více, včetně té nejdůležitější. Prunus mume netrpí moniliovým úžehem a využívá se ke křížení s prunus armeniaca (meruňka). Tato informace se opravdu potvrdila, neboť jsem ji za celou dobu proti monilii nestříkal. Nevýhodou je, že pochází z mnohem teplejších oblastí, než je ta naše. Vjednom případě když přišly v listopadu silnější mrazy a pak se v prosinci výrazně oteplilo, nasadila na květ. Lednové mrazy pak stromky výrazně poškodily. Avšak v roce 2012 přežila únorové mrazy pod -20 °C bez problémů.

Aby nebylo vše úplně jednoduché, mezidruhové křížení bývá vždy s problémy. Prvním rokem se nám křížení vůbec nepovedlo, plody žádné nebyly. Druhým rokem jsme se na opylování řádně připravili a již od února jsme ve skleníku kastrovali a opylovali vybranými odrůdami meruněk. Odhadem to byly desítky tisíc květů, bylo čiré zoufalství, jak všechny opadávaly. Nakonec se to přeci jen podařilo a dozrálo asi 30 plodů. V současnosti máme 14 hybridů s čistě převislým habitem a asi 8 hybridů s klasickým vzpřímeným růstem. Květy jsou  růžové jednoduché, nebo plnokvěté a bílé velké, poloplné. Stromky jsou velmi dekorativní i jako okrasné. Poprvé kvetly v r. 2016, ale silné mrazy zničily všechny mladé plůdky. Hybridy nejsou tak rané jako matka, ale kvetou jen o několik málo dnů dříve než meruňky.

Při obráceném křížení, kdy matka byla vybraná odrůda meruňky, bylo křížení ještě méně úspěšné. Máme jen několik málo hybridů s klasickým vzpřímeným růstem. Při zpětném křížení vybranými odrůdami meruněk máme stratifikované semena k jarnímu výsevu. Čeká nás několik let sledování zdravotního stavu a zpětného křížení za účelem vylepšení kvality plodů a přenesení genu převislosti do další F2 generace.

 

Záznamy nebyly nalezeny.