Šlechtění zakrslých a měně vzrůstných odrůd

Šlechtění zakrslých a méně vzrůstných odrůd - jsme přesvědčeni o tom, že pro drobné pěstitele a zahrádkáře bude velmi lákavé pěstovat odrůdy, které v dospělosti nedosahují 5-7 metrů. Kvalitní postřik běžnými postřikovači je proveditelný tak do výšky 2,5, max. do 3 m. Proto bychom chtěli, aby námi vyšlechtěné odrůdy dosahovaly v dospělosti maximálně této výšky.

Velmi zajímavé jsou i zakrslé odrůdy na malé zahrádky, kde se roční přírůstky pohybují od 10-40 cm. V 5 letech bývají stromy vysoké zpravidla do 2 m, později jsou přírůstky podstatně kratší. Takové to odrůdy mají výhodu nejen z hlediska chemické ochrany. Malé stromky je možné v případě hrozících ranních mrazů zakrýt netkanou textilií a ochránit tak úrodu. Probírka malých plodů, která je v některých letech nutná, se provádí snadněji, sklizeň taktéž. U meruněk je zatím na trhu pouze jedna francouzská odrůda Garden Aprigold.

Tato odrůda v kombinaci s dalšími vybranými odrůdami slouží jako základ pro šlechtění odrůd s požadovaným malým vzrůstem.

 

Záznamy nebyly nalezeny.