Zkušenosti s pěstováním ibišků

ibis_dc
Minulost: První sazenice ibišku bahenního jsem viděl někdy v porevolučních letech u svého známého zahradníka, kterému sazenice nebo snad semena dovezla dcera z Německa. Upozorňoval mne, že je to nádobová rostlina podobně jako datury, protože naše mrazy nejsou schopny vydržet. Jako dlouholetého pěstitele bytových ibišků mne fascinovala především velikost květů. Nechal jsem si dovézt první semena a zkoušel jsem je pěstovat. Z této doby je fotka mé dcery s velkým ibiškem u hlavy, bylo jí 5 let. První dvě zimy sazenice celkem vydržely, protože mrazy nebyly nijak silné. V roce 1997 jsme začali na výstavě v Lysé nad Labem prodávat první sazenice. Následující zima zdecimovala většinu sazenic, protože jsme neměli dostatek zkušeností s pěstováním, nedokázali jsme zákazníkům vyčerpávajícím způsobem poradit. Tak trochu jsem na tyto ibišky zanevřel a věnoval jsem se v té době populárním převislým petuniím. Pár rostlin, těch atraktivnějších, živořilo v ústraní mých zájmů. Někdy v roce 2003 mne začali oslovovat zákazníci, kteří si u nás před léty koupili ibišky a chtěli buď rozmnožit nebo žádali další barvy. Bylo jasné, že určité procento nebo spíše promile populace ibišků je schopné přežít i naše zimy. Objednal jsem si semena z Japonska s cílem vyselektovat tyto krásné květiny i pro naše podmínky. Z prvních výsevů přežilo z asi 3500 rostlin něco málo přes 30 ks. Bylo to téměř fiasko, ale ty které přežily, stály za to. V r. 2006 byly vybrány odrůdy Rosana, Madona a Adéla, především posledně zmiňovaná odrůda fascinovala známé a návštěvy s větou na rtech ,, Proboha co je to za Adélu?“. Některé rostliny, které přežily všechny zimy, nejsou zas tak atraktivní, aby stály za další množení, takže vytváření a uvádění nových odrůd na trh je zdlouhavé.
 
Současnost: Cílem šlechtění je rozšířit sortiment odrůd ve všech kategoriích, které uvádím níže. Po  zimě 2012 máme opět potvrzeno, že dlouhodobá, trpělivá práce se vyplácí. Důležitou vlastností, kterou se teď snažíme vyřešit je zvýšit odolnost odrůd proti houbovým chorobám přes zimu a proti následnému vyhnití. Slibně vypadá křížení mezi H.moscheutos s hybridem H.moscheutos x H.coccineus. Bude teď potřeba počkat na mrazuvzdornost. Mezi další vlastnosti, na které se chceme zaměřit, je velikost květů, pevnost květů a délka kvetení jednotlivých květů. Důležité bude i zvýšit rannost kvetení tak, aby se daly pěstovat i v chladnějších oblastech.

Budoucnost: Intenzivně pracujeme na vytváření nových barevných odstínů. Zajímavě vypadá červeno-hnědý květ s téměř až černými poupaty. Zajímavá mutace se vytvořila jako žíhaný růžovo-červený květ. Velkou výzvou bude stále žádaný žlutý ibišek, bohužel všechny známé druhy ibišků podobných odstínů jsou tropické nebo subtropické s nulovou mrazuvzdorností (více viz zde). Zda se podaří několikanásobné mezidruhové křížení s potřebnou mrazuvzdorností ukáže budoucnost.
 
Miroslav Chovanec